Jak se připravit na blackout podle Amara Ibrahima?

Jak řešíte, když vám doma vypadne na hodinu elektřina? Zřejmě zapálíte svíčky a ponoříte se do nějaké tradiční aktivity. Co ale, kdyby výpadek trval déle? Takzvaný blackout je sice ponurý scénář, ale je dobré na něj být bez jakékoliv paniky připravený. 

V dnešním článku jsme se spojili s Amarem Ibrahimem, který posunul termín “vždy připraven” do profesionální roviny kurzů přežití pro širokou veřejnost i profesionály. 

V momentě, kdy nastane rozsáhlejší výpadek elektřiny,si teprve uvědomíme, jak moc jsme na ní závislí. Od topení, přes čerpadla pitné vody, zásobovacích řetězců až ke světlu a teplému jídlu. Po posledních náročných letech, kdy zažíváme nečekané situace (pandemie, válka na tisíc kilometrů od našich hranic), je nasnadě přípravu na nouzové časy nepodceňovat. 

Co doporučuje Amar?

Zachovat klid a vsadit na selský rozum

Hlavně zachovat klid. Systém se postupně obnoví. Určitě není dobré přidělávat panikou starosti rodině nebo dokonce záchranným složkám. Pokud máte možnost, vyražte na chalupu, kde se narozdíl od velkých měst, vyhnete kolabující infrastruktuře, a pravděpodobně i panice davu. Snáze si připravíte jídlo na ohni a dostanete se ke zdroji vody pro převaření nebo filtraci.

Zajistit vodu, náhradní zdroj tepla i chladu

Na nouzovou situaci můžete jednoduše připravit i běžnou domácnost. Zásadní je zásoba pitné vody, případně filtr pro pročištění vody nepitné. Jako zdroj tepla pro ohřev pokrmů je dobré mít plynový vařič s bombou, díky kterému zaženete hlad teplým jídlem. Pro ohřev jídla je možné si pořídit také samoohřevné kapsle, které díky exotermické reakci vyvolají dostatek tepla. Potraviny z mrazáku a lednice vezmou rychle za své. Naše babičky by je schovaly nejspíš do peřin, vy můžete zeleninu a maso z mrazáku přesunout do lednice. Díky tomu tam udržíte i déle chlad. Přesto tyto potraviny musíte sdělat co nejrychleji – jakmile už nejsou dobré, je lepší je vyhodit, než riskovat zdravotní obtíže.

Nebýt o hladu

Nad zásobami přemýšlejte v horizontu měsíce, naši němečtí sousedé doporučují být připraveni na 14 dní, ale Amar doporučuje právě měsíc. Skladba potravin by měla být pestrá. Je dobré tyto potraviny ve spíži rotovat, aby se postupně sdělávaly a přitom jste je mohli pohodlně doplňovat. Z trvanlivých potravin je nejsnazší na přípravu kuskus, který po zalití horkou vodou stačí nechat 5 minut odstát, nebo rýžové nudle. Brambory vydrží při dobrém skladování také dlouho a pečivo lze nahradit krekry. Z mouky a vody jdou udělat placky nebo rolky, které lze upéct v krbu. Myslete hlavně i na své alergie. Co vám nedělá dobře, v zásobách být nesmí. V EXPRES MENU máme trvanlivé jídlo bez lepku a sortiment obsahuje i vegetariánské pokrmy.

Dopřát si dobré jídlo

Dobré jsou také konzervy, u kterých ale opravdu pozor, aby neprorezly. Lepší jsou trvanlivá jídla v sáčku. EXPRES MENU je pro tyto situace perfektní přípravou, protože nabízí pestrost a zároveň vydatné porce. Je samozřejmé, že se musíme při blackoutu uskromnit, ale trápit se hladem naší náladě nepřidá, podobně jako jíst stále to samé nebo něco, co nám zas tak  nechutná.

EXPRES MENU je trvanlivé a vydrží v sáčku až 10 let. K jeho konzumaci vám stačí lžíce a ohřátí po dobu 3-5 minut, rovnou v sáčku, pouze ve vodní lázni. Dbáme na chutné recepty, a proto vás zachrání nejen před nečekanou návštěvou na nedělní oběd, ale i v případě blackoutu. 

Díky dlouhé době trvanlivosti se nemusíte obávat, že by EXPRES MENU bylo ve spíži zkažené a hlavně věříme, že ho budete obměňovat s chutí.  

(*Blackoutem označujeme rozsáhlý výpadek dodávek elektrické energie na velkém území po dobu desítek hodin nebo dnů, který zasahuje velké množství obyvatel. Takový výpadek může nastat zejména v důsledku mimořádné události)

VÍCE ČLÁNKŮ

Vyrábíme kvalitní a zdravá trvanlivá jídla, která pomáhají lidem efektivně využít čas a nedělat kompromisy ve svém zdravém životním stylu.

NAŠE PRODUKTY

Žluté kari s tofu

Tradiční thajské jídlo podle originální receptury. Jemná a přitom trochu pálivá omáčka z kokosového mléka s nejlepším tofu a šťavnatým lilkem.

Rajská omáčka

Libové plátky hovězího masa dušené v omáčce z kořenové zeleniny, cibule a rajčatového protlaku. Omáčka je dochucena divokým kořením a skořicí.

Kuřecí vývar

Základem polévky je pomalu tažený vývar s kvalitní kořenovou zeleninou a kousky libového kuřecího masa.