Na luštěniny v našem jídelníčku často zapomínáme a je to velká škoda. Nejen, že jsou velmi chutné, ale jsou hlavně bohatým zdrojem vlákniny, bílkovin a minerálů. Mají nízký glykemický index, čímž je zajištěno, že nás opravdu zasytí i na delší dobu. Častým důvodem, proč na ně zapomínáme, je obava z nadýmání. Snížit riziko nadýmání je přitom snadné – stačí se držet správného postupu přípravy.
Důležité je namáčení
Obecně platí, že luštěniny je třeba namáčet a tento proces nelze nijak uspěchat. Před samotným namočením nejprve zkontrolujeme, zda tam nezůstala nějaká nečistota či kamínek. Přebranou luštěninu nejprve důkladně propláchneme studenou vodou a následně vložíme do hrnce a zalijeme vodou tak, aby byla zcela ponořená (čím více vody, tím lépe).
Ne všechny luštěniny se musí namáčet a doba namáčení se také různí dle druhu:
čočku namáčíme cca 5 – 6 hodin
fazole či hrách namáčíme cca 3 – 10 hodin (podle toho k jakému účelu je připravujeme)
sóju namáčíme až 12 hodin
K čemu namáčení slouží?
Během namáčení luštěnin dochází k procesu, při němž přechází nadýmavé složky obsažené převážně ve slupce (oligosacharidy, kyselina fytová a puriny) do vody. Pokud zvolíte loupané luštěniny, riziko nadýmavosti se sníží ještě o něco více.
Před vařením vodu slijte
Právě tímto krokem zabráníte, aby nadýmavé látky zůstaly v luštěninách. Vodu nejen sceďte, ale nabobtnalé luštěniny důkladně propláchněte studenou vodou a teprve potom vložte do hrnce a zalijte vodou k vaření. Nevařte ve velkém množství vody, horkou vodu postupně během vaření dolévejte.
Správné vaření
Luštěniny s vodou nyní přiveďte k varu, a jakmile se začne tvořit pěna, pěnu sesbírejte a ztlumte plamen. Pak přidejte bylinky a koření, které také pomáhají snižovat nadýmavost a hlavně přidají tu správnou chuť. Zvláště vhodné koření je saturejka, tymián, majoránka, bobkový list, bazalka či kmín.
Vaříme dle druhu luštěniny do změknutí. Použijete-li k vaření tlakový hrnec, zkrátí se doba vaření na polovinu.
Nemáte čas na takovou dlouhou přípravu?
Chcete-li se vyhnout takto zdlouhavému procesu namáčení a vaření, můžete použít předvařenou či konzervovanou luštěninu. Například fazolová polévka z červené konzervované fazole je hotová raz dva. Stejně snadno připravíte z konzervy rychlou cizrnovou pomazánku.

A jestli si chcete dopřát poctivou hrachovou či čočkovou polévku, vyzkoušejte tu naši. Všechny popsané principy dodržujeme a jsou proto velmi dobře stravitelné. Navíc díky patentované technologii CTP si polévku můžete uskladnit ve spíži a mít ji po ruce kdykoliv na ni dostanete chuť.